نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته

Closeup of CCTV camera on the wall

دوربین‌های مداربسته معمولاً برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلفی دارند. امروزه این تکنولوژی نقش حیاتی را در امنیت اماکن ایفا میکند. سازمان ها، زیرساخت ها، شرکت ها، منازل و غیره و غیره به این تکنولوژی مجهز شده اند و نیاز به آن روز به روز بیشتر و بیشتر میگردد. در این مقاله توضیحاتی مختصری راجع به این تکنولوزی ارائه نموده ایم:

ساختار اصلی

بدنه دوربین:قاب اصلی و قاب پوششی (بیرونی) که نسبت به فضای مورد استفاده آن را انتخاب می‌کنند.

بخش‌های الکترونیکی دوربین:سنسور، بورد اصلی، کانکتور و بورد تغذیه.

لنز دوربین: لنز زوم یا موتور دار دوربین مداربسته نوعی از لنز است که امکان تغییر فاصله کانونی و در نتیجه زاویه دید دوربین را از راه دور مهیا می‌کند. این لنزها همچنین معمولاً دارای فوکوس خودکار نیز هستند. 

وظیفه لنز: اندازه چیپ تصویر دوربین‌ها محدود و کوچک است. این موضوع باعث خواهد شد تصویر تشکیل شده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود باشد. برای رفع این مشکل باید از وسیله ای برای متمرکز کردن نور بر روی چیپ تصویر استفاده شود. به این وسیله لنز می‌گویند. لنز دوربین‌های مداربسته معمولاً از یک یا چند عدسی تشکیل شده که با توجه به فاصله کانونی، قسمت مشخصی از تصویر رو به رو را بر روی چیپ تصویر ایجاد می‌کنند. هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصویر را کمتر متمرکز می‌کند و زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود. از طرفی در دو دوربین با لنزهای با فاصله کانونی ثابت دوربینی که چیپ تصویر بزرگ‌تری داشته باشد تصویر را با زاویه بیشتری نشان می‌دهد.

 

انواع لنز دوربین‌های مداربسته:

لنزهای fix

لنزهای fix صنعتی

لنزهای fix مینی کمرا

لنزهای (varifocal) فاصله کانونی متغیر

لنزهای (motorize) موتور دار

انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سنسور

سنسور سی سی دی (CCD)

سنسور سیماس (CMOS)

 

ساختار دوربین های مدار بسته از نظر نوع سیگنال خروجی:

آنالوگ

آی‌پی

 

ساختار دوربین های مدار بسته از نظر انتقال تصاویر:

بی‌سیم

با سیم

 

ساختار دوربین های مدار بسته از نظر شکل ظاهری و نوع کاربرد به صورت های زیر نامگذاری می شوند:

دوربین مداربسته دام(Dome):اصطلاح دام(Dome) به معنای گنبد است. همان‌طور که از معنای این دوربین‌ها واضح است اصطلاح دام به شکل بدنه این نوع از دوربین‌های مداربسته دلالت دارد.

دوربین مداربسته باکس(Box):اصطلاح باکس(Box) به معنای جعبه است. دوربین‌های باکس دوربین‌هایی با بدنه معمولاً مستطیلی شکل و پلاستیکی هستند که لنز آن‌ها به صورت جدا بر روی دوربین نصب می‌شود.

دوربین مداربسته بولت(Bullet):اصطلاح بولت(Bullet)به معنای گلوله است. دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با بدنه معمولاً استوانه‌ای شکل و عموماً فلزی هستند.

دوربین مداربسته اسپید دام(Speed dome):دوربین‌های گردان را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند بعضی از این نام‌ها عبارتند از Fast dome-Speed dome-PTZ

دوربین مداربسته حرارتی(Thermal):دوربین‌های حرارتی یا گرمایی(Thermal)نوعی از دوربین‌های مداربسته هستند که تصاویر خود را به جای نور با توجه به شکل حرارتی محیط می‌سازند.

 

ساختار دوربین های مدار بسته از نظر محل استفاده:

محیط داخلی (سقف دار)

محیط بیرونی (فضای باز)

 

مشخصه‌های فنی سنسور تصویر برداری دوربین های مدار بسته:

رزولوشن

سرعت شاتر

دید در شب: اصطلاح IR مخفف واژه(Infrared)به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین‌های دید در شب(IR)از طریق استفاده از LED‌های مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می‌کند.

(Wide Dynamic Range (WDR

لنز

استاندارد آی‌پی((ingress Protection] (IP])

استاندارد(IK)

 

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه:

رزولوشن تصویر: دوربین‌های تحت شبکه از نظر رزولوشن تصویر سطح بسیار بالاتری را نسبت به دوربین‌های آنالوگ دارند.

پردازش تصویر: گرچه دوربین‌های آنالوگ قابلیت‌های اولیه‌ای در این زمینه دارند اما قابلیت‌های اصلی پردازش تصویر (تشخیص صورت، پلاک خودرو و …) تنها در دوربین‌های تحت شبکه قابل دسترسی هستند.

انعطاف‌پذیری و امکان گسترش: با توجه به استفاده دوربین‌های تحت شبکه از بستر شبکه‌های دیجیتال، این دوربین‌ها انعطاف‌پذیری و امکان گسترش بسیار بالاتری دارند.

قیمت: از نظر قیمت، هزینه دوربین‌های آنالوگ به مراتب پایین‌تر از دوربین‌های تحت شبکه است.

سادگی در نصب و نگهداری: دوربین‌های آنالوگ از نظر ساختار نصب و نگهداری بسیار ساده‌تر هستند و پیچیدگی فنی کمتری دارند.

 

تیم متخصص شرکت فناور گستر علیسان  امیدوار است با ارائه توضیحات فوق اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. جهت هرگونه مشاوره، نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته می توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.